دوچرخه الکتریکی چیست؟ 2

به طور خيلي خلاصه بايد گفت در اين مدل از دوچرخه برقي ، موتور در مرکز بدنه و در قسمت توپي تنه قرار مي‌گيرد. اين طراحي کمک مي‌کند تا علاوه بر افزايش قدرت و راندمان در مسيرهاي ناهموار و سربالايي‌ها، در مسيرهاي صاف و هموار نيز سرعت دوچرخه تا حد قابل ملاحظه‌اي افزايش پيدا کند.
Mid Drive Motorها به دليل بهبود کارايي و اصلاحات انجام شده، به سرعت مورد استقبال قرار گرفته و به يکي از محبوب‌ترين مدل‌ها تبديل شده اند. امروزه کمتر دوچرخه الکتريکي را مي‌توان پيدا کرد که از طراحي Mid Drive Motor پيروي نکند.
باتري:
در دوچرخه هاي الکتريکي معمولا از باتري هاي اسيد سرب، نيکل هيريد و يا يون ليتيوم استفاده مي شود. البته استفاده از باتري هاي يون ليتيوم و نيکل هيدريد در نسل جديد دوچرخه هاي الکتريکي مرسوم تر است. برخي ديگر از دوچرخه ها به شما امکان انتخاب باتري ايده آل بين چند مدل باتري را مي دهند در حالي که بعضي ديگر، تنها با يک مدل باتري خاص سازگارند.
سيستم کنترل کننده:
سيستم کنترل کننده امکان اداره کردن اجزاي الکتريکي دوچرخه را فراهم مي کند. اين سيستم در اشکال مختلفي وجود دارد که بر روي فرمان دوچرخه نصب مي شود.
معمولا دو نوع کنترل کننده وجود دارد که عبارتند از: کنترل کننده پيچشي و کنترل کننده پدالي.
سيستم کنترل کننده پيچشي نيز انواع مختلفي دارد، يک مدل از اين سيستم مانند اهرم تعويض دنده بر روي فرمان نصب شده و با چرخاندن اهرم، موتور الکتريکي روشن مي شود. در مدل ديگر با فشار دادن دکمه اي که بر روي فرمان تعبيه شده، موتور روشن مي شود.
در سيستم پدالي نيز، با پدال زدن نيروي الکتريسيته جريان يافته و موتور روشن مي شود.
البته شايان ذکر است که همزمان با پيشرفت روز افزون تکنولوژي، سيستم کنترل کننده ها نيز پيشرفت چمشگيري داشته و در دوچرخه هاي مدرن معمولا صفحه اي لمسي بر روي فرمان نصب مي شود که قابليت اتصال به گوشي هاي هوشمند از طريق تکنولوژي بلوتوث را داراست. از اين رو دوچرخه سوار به راحتي مي تواند از طريق اين صفحه و يا به کمک گوشي هوشمند خود، اطلاعاتي نظير مسافت طي شده، شارژ باتري، قدرت موتور، کالري مصرف شده و ... را تحت کنترل داشته باشد.
مزاياي دوچرخه الکتريکي
- براي استفاده از اين وسيله نقليه نيازي به گواهي نامه رانندگي نيست.
- محدوديتي در تردد براي آنها تعريف نشده، حتي از گذرگاه عابر پياده و داخل پارک ها و فضاي سبز نيز مي توان عبور کرد.
- يکي از موانع جدي براي استفاده از دوچرخه در ترددهاي روزانه، بحث تعريق و بروز شرايطي نامطلوب براي حضور در اجتماع است که دوچرخه هاي الکتريکي پاسخ مناسبي براي رفع اين مشکل خواهند بود.
- به کمک موتور الکتريکي، ضمن مصرف انرژي کمتر، مسافت بيشتري مي پيماييد.
- بسياري از افراد به علت عدم آمادگي جسماني مناسب، علي رغم علاقه فراوان به دوچرخه سواري، استفاده از آن به صورت روزانه را ممکن نمي دانند. اين دوچرخه ها امکان لذت بردن از دوچرخه سواري در هر سني و با هر شرايط بدني را فراهم مي کنند.
- نسبت به وسايل نقليه موتوري، سبکتر، پاک تر و قابل اعتماد تر هستند.
- در مقايسه با ديگر وسايل نقليه موتوري، ارزان ترند. علي الخصوص در بلند مدت و از نظر مصرف انرژي الکتريکي به جاي بنزين يا ديگر منابع سوختي.
- به علت سرعت کمتر نسبت به موتور سيکلت امن تر است.
- به راحتي مي توان خيابان هاي پر دردسر و پر استرس ترافيک را پشت سر گذاشت.
- دوستدار محيط زيست و هواي پاک است.
- دغدغه اي براي پارک کردن اين وسيله نقليه وجود ندارد. به راحتي در هر مکاني خصوصا جايگاه هاي پارک دوچرخه مي توان پارک نمود.
- نسبت به دوچرخه هاي معمولي، مسافت بيشتري را طي مي کند زيرا نيروي الکتريسيته به کمک نيروي انساني مي آيد.
معايب دوچرخه الکتريکي
- قيمت يک دوچرخه الکتريکي متوسط، بيشتر از يک دوچرخه معمولي با کارکرد متوسط است.
- وزن اين دوچرخه ها به علت استفاده از اجزاي الکتريکي اغلب در مقايسه با دوچرخه هاي معمولي بيشتر است. هرچند در برخي از دوچرخه هاي الکتريکي جديد، از کربن که بسيار سبک و مقاوم است، استفاده مي شود اما اين ويژگي بر روي بالا رفتن قيمت تاثير مستقيم دارد.
- با اينکه اغلب قطعات دوچرخه هاي الکتريکي و معمولي تفاوت چنداني ندارند، اما وجود يک سري قطعات خاص در دوچرخه هاي الکتريکي بحث تعمير اين دوچرخه ها را پيچيده تر مي کند و ممکن است براي پيدا کردن قطعه جايگزين، با مشکل مواجه شويد.